Prace plastyczne, prace techniczne, czyli wszystko to, co mogą stworzyć zręczne paluszki.

Nie musisz mieć wielu książek – wystarczy inspiracja, a pomysły pojawią się same.

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Gwiazdka origami...

Kiedyś próbowałam taką zrobić, ale nie wyszło. Dużo czasu upłynęło, zanim pokłady cierpliwości wzrosły na tyle, by spokojnie podejść do projektu.

Cztery paski składane, skręcane i chowane w zagłębienia.

Szczegółową instrukcję można znaleźć tutaj.

Z rozpędu zrobiłam kilka takich gwiazdek - idealnie pasują jako ozdoba małej choineczki.

środa, 5 grudnia 2012

Gwiazda betlejemska z bibuły

Gwiazda betlejemska to kwiat pojawiający się w okolicach świąt. Można go wykonać z bibuły lub sztywnej krepy (co czasami jest trochę trudniejsze dla mniej sprawnych rączek).
Środek wykonujemy z żółtej bibuły - na końcu paska robimy kulkę, a z czerwonej wycinamy płatki. Całość łączymy drucikiem. Możemy również wykonać kilka zielonych płatków i umieścić je na łodyżce.


wtorek, 27 listopada 2012

Malowanie bombek

Malowanie bombek sprawia wiele radości... ale wymaga także cierpliwości i zwinnych rączek. W końcu trzeba opanować kulistą formę. W wielu miejsca można kupić bombki styropianowe, które są na tyle bezpieczne, że nie stłuką się, gdy spadną na podłogę (co się dość często zdarza).

Bombka, farby (najlepiej akrylowe), pędzel, dodatkowo może być także brokat, pasta strukturalna imitująca śnieg i lakier, aby wykończyć bombkę.

Zawieszkę można zrobić z drucika, wziąć ze starej bombki lub kupić w zestawie.





niedziela, 25 listopada 2012

Filcowe pierniczki

Połączenie materiału (filcu) z formą ciasteczka.
Szablon pierniczka można odrysować na filcu (flamaster w kolorze materiału pozwoli przenieść wzór) lub przyłożyć szablon i wycinać (co jednak wymaga większej cierpliwości).

Do narysowania szczegółów fajnie sprawdzają się puchnące farby. Wyglądają trochę jak lukier do ciasteczek. Wystarczy nanieść farbę tworząc wzór, odczekać jak wyschnie, a później ogrzać ją strumieniem ciepłego powietrza z suszarki (można to zrobić także żelazkiem, ale wzór może się spłaszczyć). Pod wpływem ciepłego powietrza farba puchnie, co wygląda naprawdę świetnie.



piątek, 23 listopada 2012

Odlewy gipsowe - pomysł na obrazki

Z figurek z gipsu możemy stworzyć bardzo ciekawe obrazki. Wystarczy je tylko połączyć tematycznie, wybrać kilka detali i umieścić na wspólnej przestrzeni.





środa, 21 listopada 2012

Masa solna

Masa solna to taki produkt pośredni między prawdziwym ciastem a masami, które można kupić (typu glina, plastelina, modelina).

Odpowiednia proporcja mąki i soli, woda oraz dodatki nadające właściwości.

Istnieje wiele przepisów na masę solną.
Mi najczęściej masa wychodzi zbyt rzadka, więc sam przepis muszę modyfikować dodając najczęściej mąkę   (rzadziej sól).
Dodatek kleju do tapet pozwala wysuszyć model na powietrzu - rzeczywiście udało się to zrobić, ale model był płaski i leżał na kaloryferze.
Dodatek mąki ziemniaczanej sprawia, że konsystencja masy przypomina masę na kopytka - nie jest zbyt rzadka i można robić z niej precyzyjne elementy.

Resztki masy można przechowywać w lodówce (lub innym chłodnym miejscu), wcześniej owinięte folią. Po wyciągnięciu z lodówki moją masę zawsze muszę podrasować mąką bo robi się mokra.

wtorek, 20 listopada 2012

Dmuchana bombka

Bryła origami, która jak najbardziej może stać się ozdobą na choinkę. Trochę cierpliwości, a na koniec efekt mamy murowany.
Na początku potrzebujemy kartkę w kształcie kwadratu o dowolnej wielkości.

1. Instrukcja pokazuje jaką stroną trzeba składać kartkę. Najpierw odwrotnie (kolorem ku dołowi - o ile kartka jest dwukolorowa) składamy kartkę na pół po skosie, później odwracamy i składamy ją na pół. Następnie brzeg kartki składamy do jej środka - i tak właśnie postępujemy z każdym brzegiem. Powstałe zgięcia oznaczone są białymi kreskami.


2. Odwracamy kartkę i każdy jej róg zaginamy do środka jak pokazują zdjęcia. Powstałe zagięcia zaznaczone zostały białymi kreskami. Na koniec zaginamy same brzegi.


3. Odwracamy kartkę kolorem do góry i zaginamy ją. Czerwony kolor pokazuje zagięcia wklęsłe, a niebieski wypukłe. Zaginamy róg i odginamy - najłatwiej kierować się widocznymi zagięciami na papierze.


4. Pod zagięciem zostaje mały trójkąt, który trzeba zagiąć i umieścić w kieszonce powstałej w zagięciu.


5. Tak samo zaginamy każdy z rogów i tak samo umieszczamy zagięty trójkącik w kieszonce. Gdy to już zrobimy, otrzymamy figurę, która z jednej strony będzie mieć małą dziurkę. I to właśnie w nią należy wdmuchać powietrze (oznaczona niebieską strzałką). Bryłę, która powstanie najlepiej wymodelować, aby różki były bardziej widoczne.


Takie bryły można wykonać w różnych rozmiarach i kolorach, wystarczy zamontować w nich kawałek sznurka i powiesić na choinkę.

środa, 14 listopada 2012

Odlewy gipsowe...

Trochę gipsu, woda i foremki - tyle jest potrzebne do wykonania odlewów z gipsu. Mogą to być przeróżne przedmioty - aniołki, domki, zwierzątka, kwiatki. Po wyschnięciu można je pomalować.

Z przygotowaniem gipsu jest trochę jak z gotowaniem. Można to robić na oko lub pilnować dokładnie proporcji. Powstała masa powinna mieć konsystencję kwaśnej śmietany i nie powinna mieć grudek.

Do przygotowania masy gipsowej polecany jest gips ceramiczny, jednak można do tego celu użyć także białego gipsu szpachlowego, który można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi. 

Foremki można kupić w większości sklepów internetowych, a także w sklepach plastycznych (czasami nawet w papierniczych).
Formą taką mogą być także przedmioty, których moglibyśmy nie podejrzewać o takie przeznaczenie. Do tego celu z powodzeniem można wykorzystać opakowanie po kalendarzach adwentowych z czekoladkami (oczywiście to plastikowe). We wgłębieniach znajdują się czekoladki o określonym kształcie, który możemy uzyskać w formie gipsowej.

Należy uważać na bąbelki powietrza, które mogą zeszpecić nam nasze dzieła. Przy mieszaniu masy dobrze jest nie robić tego zbyt energicznie, by jej nie napowietrzyć.

Gotowe prace trzeba tylko pozostawić do wyschnięcia, a później pozostaje już tylko je pomalować. Idealnie nadają się do tego farby akrylowe.

poniedziałek, 12 listopada 2012

Liście nakrapiane

Przy użyciu liści można wykonać nakrapiany obrazek, gdzie liście będą tworzyć białe miejsca.
Potrzebna nam będzie stara szczoteczka do zębów lub pędzel ze sztywnym włosiem. Na kartce kładziemy liście, moczymy szczoteczkę (pędzel) w farbie (najlepiej akwarelowej, która jest lżejsza niż plakatowa) i strząsamy z niej farbę palcem.
Trzeba przy tym kontrolować, w którym kierunku farba zacznie się wydostawać, gdyż zamiast na karce, może znaleźć się na naszym ubraniu lub czole :).


Bardzo fajne prace powstają, gdy wykonamy obrazek warstwowo - gdy na już wykonany obrazek położymy następny szablon i ponownie go "nakropimy" farbą.

piątek, 9 listopada 2012

Liście z szablonu

Jednym ze sposobów wykonania kolorowych jesiennych liści jest wykonanie ich za pomocą szablonu.
Wystarczy wydrukować (lub narysować) wzór liścia. Następnie wyciąć go wewnątrz kartki.


Tak przygotowany szablon wystarczy przyłożyć do kartki i za pomocą wacików albo gąbeczki nakładać farbę. Farbę w kolorach jesiennych najlepiej przygotować na palecie - wtedy łatwiej jest mieszasz barwy, co daje bardzo fajne efekty. Im więcej kolorów na waciku (gąbce), tym kolory płynniej układają się na liściu.
Tak przygotowane liście mogą posłużyć jako jesienna dekoracja na okno lub materiał do wykonania jesiennej ramki.



poniedziałek, 2 lipca 2012

Malowanie w plenerze

Pejzaże mogą być doskonałą formą uwiecznienia letnich wakacyjnych widoków. Można także zabawić się w malowanie w plenerze - wyposażyć się w niezbędne akcesoria (pędzelki, farbki, bloki, kubki/słoiki z wodą, palety, itp.) i połączyć je z piknikiem na świeżym powietrzu.

Na obrazie takim możemy umieścić wszystko, co tylko chcemy. Najpierw dzielimy kartkę na części - nieba i  polany. Gdy wykonamy już tło - malujemy detale - kwiaty, drzewa, las, jezioro itp.


Aby wykonać białe szczyty najlepiej zasłonić ten obszar kartką/gazetą. Gdy ją zdejmiemy powinny ukazać się nam ośnieżone szczyty gór.





wtorek, 26 czerwca 2012

Róże z krepy - krok po kroku

Jak wykonać róże? Co będzie nam potrzebne?


  • sztywna krepa 180g - wybieramy kolor na płatki 
  • zielona bibuła 
  • drucik podatny na modelowanie - grubszy na łodyżkę i cieńszy na listki - możemy wykorzystać drucik, który mamy w domu (czasami zostaje nam z kalendarzy, skoroszytów jako spinająca całość sprężynka) 
  • klej wikolowy (do klejenia elementów z krepy), klej w sztyfcie (do klejenia bibuły) 
  • nożyczki 
Przygotowanie płatków:
  1. z krepy w kolorze płatków wycinamy pasy - 7,5cm szerokości 
  2. składamy pasek tak, by powstały prostokąty o szerokości 3,5-4cm i wycinamy kształt płatków - góra ma być lekko zaokrąglona, a dół lekko się zwężać - wycinamy 12 płatków 
  3. samo formowanie płatków może okazać się bardzo przyjemne - kciukami rozciągamy środek płatka tworząc wgłębienie - takich płatków potrzebować będziemy 3, pozostałe 9 również rozciągamy i dodatkowo delikatnie rozciągamy górę - nożyczkami wywijamy płatki na zewnątrz 

Składanie płatków w pąk:
  1. z 1 płatka (z zestawu 3 płatków) formujemy rulonik środka, następne płatki przykładamy tak, by zakryć przerwę w już złożonych
  2. aby ułatwić sobie składanie i aby płatki nam się nie rozjeżdżały, wystarczy posmarować klejem wikolowym dół płatka i tak właśnie je doklejać, aż powstanie kwiat 
  3. tak złożoną główkę kwiatu owijamy mocno drucikiem i podcinamy końce krepy

Działki kielicha:
  1. wycinamy z zielonej bibuły prostokąt 6x4cm 
  2. składamy go na 6 części i wycinamy ząbek 
  3. po rozłożeniu mamy płotek, a każdy jego wierzchołek skręcamy w palcach 
  4. dół płotka smarujemy klejem w sztyfcie i doklejamy zakrywając zwinięcie z drutu 


Listki i łodyżka:
  1. przygotowujemy dłuższy drucik 10-12cm i 4 kawałki krótsze - 4-5cm 
  2. z zielonej bibuły przygotowujemy prostokąty 2,5x4cm i wycinamy z nich listki - każdy wycinamy podwójnie, więc w sumie potrzebujemy 10 listków 
  3. jeden listek smarujemy klejem, przykładamy najdłuższy drucik i zasłaniamy drugim listkiem, koniec zwijamy na druciku 
  4. podobnie postępujemy wykonując listki na krótszych kawałkach druciku 
  5. paskiem zielonej bibuły oklejamy dłuższy drucik, schodząc niżej przyczepiamy krótsze listki, dodatkowo owijając bibułą 
  6. tak powstały listek mocujemy w połowie łodyżki, a całą łodyżkę oklejamy - zaczynając od zaklejenia działek kielicha - zieloną bibułą 


poniedziałek, 25 czerwca 2012

Róże własnoręcznie wykonane

Kwiaty to idealny prezent zarówno z okazji urodzin, imienin, a także dla nauczycieli na koniec roku szkolnego.
Można się pokusić, by wykonać je samemu. A co tak pasuje na każdą okazję? Przeważnie róże.
Wystarczy drucik, sztywna krepa 180g w kolorze płatków (czerwona, fioletowa, żółta, biała, jaką kto woli), którą bardzo dobrze się modeluje, zielona bibuła, klej, nożyczki. A do tego zestawu należy tylko dodać zwinne paluszki i trochę cierpliwości. Gdy już skompletujemy zestaw, możemy przystąpić do dzieła.


środa, 20 czerwca 2012

Tęcza - lawowanie wielobarwne

Dzięki lawowaniu wielobarwnemu można poznać i utrwalić barwy podstawowe i pochodne.

Wymieszanie dwóch barw podstawowych pozwoli nam uzyskać barwy pochodne. I tak może powstać wielobarwna tęcza - będąca wynikiem rozszczepienia światła w kropli deszczu.

Barwami podstawowymi są barwa czerwona, żółta i niebieska, a z połączenia ich uzyskamy barwy pochodne: 
żółty + niebieski = zielony, 
niebieski + czerwony = fioletowy, 
czerwony + żółty = pomarańczowy


wtorek, 19 czerwca 2012

Niebo na pejzażu - lawowanie stopniowe

Malowanie pejzażu przeważnie łączy się z wykonaniem tła, którym jest niebo.
Niebo nie ma jednakowego koloru. Przeważnie im niżej, tym kolor staje się jaśniejszy.
Najprościej wykonać taki efekt poprzez "zamalowanie" wodą tej części kartki, która ma stanowić niebo. 
Farbę nakładamy od góry, poziomymi pasami, kierując się coraz niżej. Nakładanie farby od góry do dołu, pozwoli uzyskać efekt przechodzenia ciemniejszego odcienia w jaśniejszy.




Trzeba jedynie pamiętać, by używać do tego celu dobrej jakości papieru. W przeciwnym razie może zacząć się rozwarstwiać pod wpływem wody.

sobota, 16 czerwca 2012

Collage wiosenny

W pracy tej można wykorzystać wiele różnych tworzyw i nadać pracy określoną tematykę.

Tutaj wykorzystano kolorowy papier, perłowy papier do pakowania, brokat, złoty sznurek, korę, gotowe oczka, tekturkę karbowaną. Wystarczy później odpowiednio rozmieścić elementy, wymodelować papier i przykleić. 
Całą pracę najlepiej wykonywać na kartonie, a poszczególne elementy kleić dobrym klejem do papieru lub klejem na gorąco (lub szybkowiążącym) - jeśli przyklejamy elementy takie jak kora, plastik itp.



czwartek, 14 czerwca 2012

Bryła origami

W sumie nie takie trudne, a efekt bardzo ciekawy.
Jedynie o czym trzeba pamiętać to precyzyjne zagięcia i dobór odpowiedniego papieru. W tym celu użyty perłowy papier do pakowania - bardzo ładnie się prezentuje i doskonale się go składa.


Instrukcja wykonania

wtorek, 12 czerwca 2012

Rysunek świecą

Najprostszy do wykonania rysunek, do którego potrzebujemy jedynie białej świecy, kartki bloku technicznego, tuszu lub czarnej farby plakatowej (choć według uznania można użyć innego koloru).
Wiosna i lato obfituje w takie zjawiska jak burze. Osobom, które lubią patrzeć na błyskawice przeszywające niebo może spodoba się pomysł, aby stworzyć taki obraz.
Wystarczy na kartce zrobić zygzaki przypominające błyskawice, a następnie pomalować tę kartkę tuszem. Gdy tusz wyschnie trzeba tylko przetrzeć czymś szorstkim kartkę w miejscach, gdzie umiejscowiła się nasza błyskawica.


piątek, 25 maja 2012

Kartki na przeróżne okazje

Kartki inne niż wszystkie

Autorem artykułu jest Iwona Pruchińska

W ofercie handlowej jest wiele kartek na różne okazje: ślubne, urodzinowe, imieninowe, świąteczne. Znaleźć można także zaproszenia na chrzciny, komunię, ślub i wesele i jeszcze wiele innych.
Jednak samodzielnie wykonana kartka, już sama w sobie jest wartościowym prezentem i z pewnością miłym elementem dekoracyjnym w pokoju. Przez cały rok nie brakuje okazji do obchodzenia uroczystości, świąt, do wysyłania zaproszeń. Materiał wyjściowy-papier znajdzie się przecież w każdym domu, a większość materiałów potrzebnych do wykonania, jak włóczka, resztki tapet, zdjęcia, farby jest także łatwo dostępna. O atrakcyjności kartek w dużej mierze decyduje szeroka gama materiałów używanych do ich wykonania- im więcej zgromadzonych, tym więcej pomysłów na wykończenie swoich niepowtarzalnych kartek.
skanuj0001
Taka forma aktywności twórczej to doskonała zabawa dla dzieci i dorosłych. Pomysłowość dziecka nie zna granic i pozwoli mu rozwijać fantazję i zdolności manualne. Przy okazji spędzi miło i pożytecznie czas. Praca przy tym sprawia znacznie więcej radości, jeśli uczestniczy w niej cała rodzina. Można tam znaleźć wiele potrzebnych materiałów do wykonania swoich kartek. Warto też odwiedzać sklepy papiernicze, zwłaszcza te, które mają w ofercie wiele produktów do kreatywności, pasmanterie. Wiele elementów kryje się w twoim domu, a wystarczy tylko przejrzeć domowe zakamarki i poruszyć swoją wyobraźnię. Reszta już jest lekka, łatwa i przyjemna, i może przynieść wiele radości nie tylko tym, którzy samodzielnie wykonują kartki, ale najważniejsze tym, którzy je od nas otrzymują.
skanuj0002
Własnoręcznie wykonane kartki: gratulacje z okazji ślubu, zaproszenie na kolację, najlepsze życzenia urodzinowe czy też życzenia szybkiego powrotu do zdrowia, jednym słowem kartki na każdą okazję - to doskonała okazja do tego,by zachwycić swoją oryginalnością.
---
Iwona Pruchińska
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 23 maja 2012

Kwiatki nie tylko na Dzień Matki

Kwiaty są idealnym prezentem dla każdej kobiety.

Takowe można także wykonać z dość popularnej krepiny. Nie wymagają podlewania i nie trzeba zmieniać im wody. Jedyne co potrzebujemy do ich wykonania to zręczne paluszki, krepina w kolorze kwiatu i łodyżki, drut i klej.






Szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronach internetowych i książkach.
Ciekawe projekty można znaleźć na stronach:
http://kwiaty-z-bibuly.pl/kategorie/kursy
http://czterykaty.pl/czterykaty/1,57581,9628232,Zrob_to_sam__kwiaty_z_bibuly,,ga.html

poniedziałek, 21 maja 2012

Modele z papieru

Czasami przy użyciu zwykłej kartki ksero i drukarki można przygotować bardzo ciekawe prace.
Wiele modeli do wydrukowania, wycinania i sklejenia znaleźć można na stronie:

http://cp.c-ij.com/pl/

Znaleźć tam można wiele modeli - prostych, do których wykonania potrzebujemy wydrukować 1 kartkę i bardziej złożonych - gdzie potrzebujemy nawet około 16 kartek. Później wystarczy wyciąć fragmenty modelu i skleić je wg zamieszczonej na stronie instrukcji.

W zakładce Wykonane z papieru znaleźć można modele zwierząt, elementów miasta, przedmiotów przynoszących szczęście, elementów architektury z różnych kontynentów, związane z nauką, różne pojazdy i zabawki.





niedziela, 20 maja 2012

Kirigami

Kolejna wariacja dotycząca wykorzystania papieru w pracach plastycznych. Dopuszcza nie tylko składanie papieru, ale także jego nacinanie. Technika ta jest bardzo efektowna. Bardzo przydatny jest w tym przypadku ostry nożyk - najlepiej nóż introligatorski i podkładka, na której można ciąć.
Wzór do nacięć najlepiej nanieść na kartkę papieru, wykonać niezbędne nacięcia i zagiąć tam, gdzie to zagięcie jest wymagane.



Przykłady genialnych prac wykonanych tą techniką:
http://www.bianchepieghe.it/lavori

sobota, 19 maja 2012

Origami w sieci

W sieci istnieje wiele stron, na których można znaleźć wiele ciekawych pomysłów na projekty z origami.

Godne polecenia są filmiki, na których dokładnie widać jak składać kartkę. Z opisu w książce czasami można się nie zorientować kiedy i gdzie zagiąć. Dotyczy to szczególnie bardziej zaawansowanych modeli, gdzie ilość "ruchów" przekracza 20. Z czasem - po opanowaniu podstawowych zgięć, wykonywanie modeli staje się o wiele prostsze.

Strony, na których można znaleźć modele origami:

http://www.origaminut.com/
http://origami.paginas.sapo.pt/
http://www.scarygami.net/

 http://www.origami.art.pl/ - polski vortal poświęcony sztuce origami