Prace plastyczne, prace techniczne, czyli wszystko to, co mogą stworzyć zręczne paluszki.

Nie musisz mieć wielu książek – wystarczy inspiracja, a pomysły pojawią się same.

czwartek, 12 grudnia 2013

Aniołek

Czasami niewiele trzeba, aby stworzyć ciekawą ozdobę.

W wielu sklepach można kupić styropianowe formy - bałwanki, mikołaje, aniołki. Wystarczy je pomalować i gotowe. Dorobienie kilku szczegółów zadecyduje, czy będzie to ozdoba na choinkę czy też część stroika.




poniedziałek, 9 grudnia 2013

Pomysł na choinkę - łańcuch

Tym razem trochę inaczej - bez stożka. Ponieważ większość łańcuchów można w krótkich odcinkach łatwo usztywnić, można wykorzystać je do małych choineczek. W sumie wykorzystać można jakikolwiek kolor. Ważne, by odciąć kawałek łańcucha - ok. 10 cm. Czubek choinki uformować - można utrwalić go przyklejając gwiazdkę.
Z tego co udało mi się zauważyć są łańcuchy grube, w którego środku drucik łączy poszczególne segmenty i łańcuchy cieńsze, gdzie jest on spiralą - i te są jakościowo mniej pasujące (bo są rzadsze), ale można je usztywnić wkładając w środek patyczek lub drucik.

Całość można umieścić w nakrętce wypełnionej gąbką, plasteliną itp., czyli tym co pozwoli na to, by choinka stała... można także przykryć podłoże watą imitującą śnieg.

wtorek, 3 grudnia 2013

Pomysł na choinkę - piórka

Standardowy stożek papierowy i kolejny pomysł na choinkę. Tym razem do jej wykonania potrzebujemy piórek. Do przyklejania najlepiej użyć kleju na gorąco, gdyż bardzo szybko pozwala na przyklejenie ich do stożka. Na czubek można wykorzystać brokatowe gwiazdki.

Piórka najlepiej przyklejać piętrowo, zaczynając od najniższego piętra. Następne powinno lekko nachodzić na poprzednie - wówczas zasłonimy górę piórek i papierowy stożek. Ozdabiamy jak chcemy - brokatem, kuleczkami, koralikami...



poniedziałek, 2 grudnia 2013

Mikołaj i bałwanek

Jeżeli mamy możliwość wycięcia ze sklejki określonych kształtów, można je wykorzystać do stworzenia ciekawych postaci. Przyda się także kilka elementów, aby wykończyć całość - oczka, filc, koraliki itp.
Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dobry klej - w tym przypadku sprawdza się klej na gorąco.

Praca należy bardziej do kategorii - techniczna. Pracując z drewnem trzeba je przygotować - zetrzeć papierem ściernym, zrobić dziurki na ręce i nogi, pomalować.

Zamiast zawieszki ze sznurka można z tyłu przykleić klamerkę.



W przypadku gdy nie mamy możliwości wycinania ze sklejki, możemy wykorzystać grubą tekturę i wyciąć z niej kształt nożykiem introligatorskim.

czwartek, 28 listopada 2013

Origami modułowe

Origami modułowe to składanie figur z wielu złożonych w określony sposób karteczek. Cała sztuka w przygotowaniu wielu elementów i odpowiednim ich złożeniu. Ważne by dobrać odpowiednie kartki - nie za grube, ale i takie za cienkie nie będą odpowiednie, bo mogą się rozrywać przy składaniu. Czasami warto użyć kleju, by niektóre elementy po prostu zabezpieczyć... choć wówczas możemy stracić możliwość poprawienia wzoru.

W sieci istnieje wiele ciekawych stron poświęconych tej tematyce.
http://origami-modulowe.com
http://origami-modulowe-modul-chinski.blog.onet.pl/

środa, 27 listopada 2013

Brokatowe gwiazdki

Pojawiło się już kilka pomysłów na choinki. A doskonałym zwieńczeniem każdej z nich może być gwiazda umieszczona na jej szczycie.

Takie gwiazdki można wykonać samemu, wycinając odpowiedni wzór z kartonu - grubość gwiazdy można regulować ilością warstw kartonu. Można także wykorzystać gotowe gwiazdki styropianowe. Może same w sobie nie przedstawiają się atrakcyjnie... ale trochę upiększone już zupełnie inaczej.

Wystarczy taką gwiazdkę posmarować klejem (ja używam vikolu) - najlepiej pędzlem... a później obsypać brokatem. Aby ułatwić sobie pracę, taką gwiazdkę najlepiej nabić na wykałaczkę, a później wbić w gąbkę, styropian i pozostawić do wyschnięcia.





piątek, 22 listopada 2013

Pomysł na choinkę - wata

Kolejnym pomysłem na wykonanie własnoręcznie choinki jest użycie do tego celu waty.

Z kartki bloku technicznego robimy rożek - stożek, który odpowiednio przycinamy, aby się nie chybotał. 
Później już przechodzimy do pracy właściwej. Potrzebujemy dodatkowo kleju wikol i pędzla.

Choinkę kleimy od góry rozsmarowując klej na stożku - najpierw około 3 cm od czubka, a później jak nam będzie wygodnie przyklejać watę. Watę najlepiej przyklejać pasami wokół stożka.

Gotową choinkę możemy przewiązać rafią imitującą łańcuch, ozdobić koralikami - bombkami, a na jej czubku umieścić gwiazdkę. 



środa, 20 listopada 2013

Pomysł na choinkę - szyszki

Czasami w jednym domu jest jedna choinka. Bo po co więcej? Ale każde dziecko będzie szczęśliwe, gdy w jego pokoju - na biurku czy na półce - pojawi się choineczka, chociażby maleńka. Taki akcent świąteczny...

Jednym z pomysłów na taką choinkę jest wykorzystanie szyszek. Jest to materiał, który dobrze zgromadzić wcześniej, aby mieć pod ręką naprawdę piękne okazy.

Zapewne jest wiele sposobów na stworzenie stożkowej choinki z szyszek. Można do nich mocować druciki, a później wbijać do stożka styropianowego. Można także wykonać stożek - rożek z twardszej kartki, a szyszki przyklejać - sprawdza się tu klej na gorąco, choć trzeba uważać na palce.






Tak powstałą choinkę można dowolnie ozdabiać - koralikami, wstążkami, rafią, brokatem, sztucznym śniegiem. Zapewne już macie na to pomysł. Jestem ich bardzo ciekawa.

poniedziałek, 28 października 2013

Pieczątki

Czasami trudno znaleźć właśnie to, czego potrzebujemy. A czasami mało trzeba, by zrobić to samemu.

Pieczątki z literkami  to idealna pomoc dla dzieciaków, które za pomocą takich właśnie pieczątek mogą zapisywać nowo poznane słowa.

Literki można wyciąć jakie się chce - można wydrukować odpowiednie wzory czcionki. Przydadzą się także odpowiednie narzędzia do cięcia (nożyk lub precyzyjne nożyczki). Do pieczątek idealnie nadaje się  mikroguma. Jego zaletą jest to, iż tusz do niej nie wsiąka. Później wystarczy taką literkę przykleić - ja wykorzystałam do tego nakrętki z butelek. Najlepiej użyć to tego kleju UHU lub do niego podobnego.

WAŻNE - wzór literek trzeba przyklejać odwrotnie (lustrzane odbicie).


Nakrętki - ich rozmiar zależy od wielkości literek oraz kawałki mikrogumy.




środa, 16 października 2013

Pająki

Czy ktoś boi się pająków? Jest chyba wiele takich osób.
Mimo tego zabawa w tworzenie pająków niektórym naprawdę przypadła do gustu. Może to też taka forma terapii - oswajania strachu przed tymi istotami.
Wystarczy kilka puszystych drucików i trochę zręczności w paluszkach. Dla mniej wprawnych można użyć plasteliny - lub podobnej masy - odpowiednio ją uformować i doczepić nogi. Jeżeli mamy gotowe oczka, również możemy je tu wykorzystać.




poniedziałek, 23 września 2013

Jesienne widoki

Jesień to bardzo wdzięczny temat wszelkich prac. W tym przypadku można zastosować metodę malowania impresjonistów - malowanie plamką, kropką. Wszystko malujemy normalnie, oprócz liści. Liście malujemy końcówką pędzla lub też patyczkami z watą. Używamy kolorów jesiennych liści, które jeszcze są na drzewach, ale które opadają, więc mogą być też w każdym innym miejscu - na ścieżkach, trawnikach, ławkach... lub właśnie lecieć w powietrzu.


poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Minimalistyczny stroik

Motywem przewodnim tego stroika są kurczaczki wykonane z modeliny. Rozmiar tego wytworu jest naprawdę niewielki.




czwartek, 28 marca 2013

Kurczaczki z wełny

Żółta włóczka, kółka wycięte z tekturki i naprawdę dużo cierpliwości. Z tego mogą powstać żółte pomponiki, z których wykonać można świątecznego kurczaczka. Później wystarczy dokleić szczegóły, zawiązać kokardkę i kurczaczek może stać się ozdobą w koszyczku.


poniedziałek, 18 marca 2013

Ażurowe jajka

Do wykonania tejże formy potrzebujemy balona (możemy regulować jego wielkość ilością wdmuchanego powietrza), kordonek (mulinę lub włóczkę w dowolnym kolorze - jeżeli chcemy zaszaleć). 
Bardzo ważna jest mieszanka - można zrobić ją samemu z mąki ziemniaczanej i wody (taki domowy krochmal) lub użyć gotowego zakupionego w sklepie. Taki gotowy to naprawdę dobry zakup. Aby wzmocnić mieszankę na pół szklanki krochmalu dodajemy 2 łyżki kleju wikol.
W tak przygotowanej mieszance moczymy kordonek przez około 30 minut.

Aby kordonek po wyschnięciu na balonie łatwiej odchodził wystarczy posmarować balon cienką warstwą oleju. Tak przygotowany balon owijamy kordonkiem - w różnych kierunkach i wiele razy, a później odstawiamy do wyschnięcia (do 2 dni). potem balon przekłuwamy i delikatnie wyciągamy.

Tak przygotowana forma posłużyć może jako dekoracja sama w sobie lub element stroika.

środa, 6 lutego 2013

Kostka do gry

Jakże przyjemna może stać się zwykłą gra planszowa, gdy będziemy używać do niej samodzielnie zrobionej kostki do gry.
I nie trzeba wcale bawić się w klejenie i składanie modelu. Choć dla bardziej cierpliwych i ambitnych takie rozwiązanie wchodzi w grę. Wystarczy pudełko o kształcie najbardziej zbliżonym do sześcianu (najczęściej w takie właśnie pudełka są pakowane kremy). Pudełko wystarczy okleić kolorowym papierem, okleiną i na każdą ściankę nakleić odpowiednią liczbę kropek.



poniedziałek, 28 stycznia 2013

Brokatowe śnieżynki

Jakże odtworzyć strukturę płatka śniegu? Wszelkie papierowe wycinanki stały się powszechne - choć rzeczywiście wychodzą czasami genialne wzory.
Ze starych zwojów drutu można stworzyć właśnie taką śnieżynkę. Na początku nie jest to wcale proste. O symetrii nie wspomnę.
Uformowane z drutu kształty trzeba zanurzyć lub nanieść na nie klej - najlepiej płynny wikol, a następnie obsypać brokatem i odstawić do wyschnięcia. Śnieżynkę można utrwalić lakierem.



Gdyby się okazało, że pojedynczy kształt okazał się mało efektowny, zawsze można połączyć dwa w jeden.




czwartek, 10 stycznia 2013

Papierowy krajobraz

Papier ma tą właściwość, iż potrafi być bardzo plastyczny.
Resztki tapety, ścinki bibuły, gazeta i wszystko to, co obiektywnie można uznać jako śmieci, może przydać się do stworzenia papierowego collage.
Z pasków tapety można upleść warkocze, a dopiero później je przykleić. Podobnie można postąpić z gazetami - zwijać, gnieść, skręcać.
Dzięki temu powstanie praca, a także pozbędziemy się nadmiaru energii.