Prace plastyczne, prace techniczne, czyli wszystko to, co mogą stworzyć zręczne paluszki.

Nie musisz mieć wielu książek – wystarczy inspiracja, a pomysły pojawią się same.

wtorek, 27 listopada 2012

Malowanie bombek

Malowanie bombek sprawia wiele radości... ale wymaga także cierpliwości i zwinnych rączek. W końcu trzeba opanować kulistą formę. W wielu miejsca można kupić bombki styropianowe, które są na tyle bezpieczne, że nie stłuką się, gdy spadną na podłogę (co się dość często zdarza).

Bombka, farby (najlepiej akrylowe), pędzel, dodatkowo może być także brokat, pasta strukturalna imitująca śnieg i lakier, aby wykończyć bombkę.

Zawieszkę można zrobić z drucika, wziąć ze starej bombki lub kupić w zestawie.





niedziela, 25 listopada 2012

Filcowe pierniczki

Połączenie materiału (filcu) z formą ciasteczka.
Szablon pierniczka można odrysować na filcu (flamaster w kolorze materiału pozwoli przenieść wzór) lub przyłożyć szablon i wycinać (co jednak wymaga większej cierpliwości).

Do narysowania szczegółów fajnie sprawdzają się puchnące farby. Wyglądają trochę jak lukier do ciasteczek. Wystarczy nanieść farbę tworząc wzór, odczekać jak wyschnie, a później ogrzać ją strumieniem ciepłego powietrza z suszarki (można to zrobić także żelazkiem, ale wzór może się spłaszczyć). Pod wpływem ciepłego powietrza farba puchnie, co wygląda naprawdę świetnie.



piątek, 23 listopada 2012

Odlewy gipsowe - pomysł na obrazki

Z figurek z gipsu możemy stworzyć bardzo ciekawe obrazki. Wystarczy je tylko połączyć tematycznie, wybrać kilka detali i umieścić na wspólnej przestrzeni.





środa, 21 listopada 2012

Masa solna

Masa solna to taki produkt pośredni między prawdziwym ciastem a masami, które można kupić (typu glina, plastelina, modelina).

Odpowiednia proporcja mąki i soli, woda oraz dodatki nadające właściwości.

Istnieje wiele przepisów na masę solną.
Mi najczęściej masa wychodzi zbyt rzadka, więc sam przepis muszę modyfikować dodając najczęściej mąkę   (rzadziej sól).
Dodatek kleju do tapet pozwala wysuszyć model na powietrzu - rzeczywiście udało się to zrobić, ale model był płaski i leżał na kaloryferze.
Dodatek mąki ziemniaczanej sprawia, że konsystencja masy przypomina masę na kopytka - nie jest zbyt rzadka i można robić z niej precyzyjne elementy.

Resztki masy można przechowywać w lodówce (lub innym chłodnym miejscu), wcześniej owinięte folią. Po wyciągnięciu z lodówki moją masę zawsze muszę podrasować mąką bo robi się mokra.

wtorek, 20 listopada 2012

Dmuchana bombka

Bryła origami, która jak najbardziej może stać się ozdobą na choinkę. Trochę cierpliwości, a na koniec efekt mamy murowany.
Na początku potrzebujemy kartkę w kształcie kwadratu o dowolnej wielkości.

1. Instrukcja pokazuje jaką stroną trzeba składać kartkę. Najpierw odwrotnie (kolorem ku dołowi - o ile kartka jest dwukolorowa) składamy kartkę na pół po skosie, później odwracamy i składamy ją na pół. Następnie brzeg kartki składamy do jej środka - i tak właśnie postępujemy z każdym brzegiem. Powstałe zgięcia oznaczone są białymi kreskami.


2. Odwracamy kartkę i każdy jej róg zaginamy do środka jak pokazują zdjęcia. Powstałe zagięcia zaznaczone zostały białymi kreskami. Na koniec zaginamy same brzegi.


3. Odwracamy kartkę kolorem do góry i zaginamy ją. Czerwony kolor pokazuje zagięcia wklęsłe, a niebieski wypukłe. Zaginamy róg i odginamy - najłatwiej kierować się widocznymi zagięciami na papierze.


4. Pod zagięciem zostaje mały trójkąt, który trzeba zagiąć i umieścić w kieszonce powstałej w zagięciu.


5. Tak samo zaginamy każdy z rogów i tak samo umieszczamy zagięty trójkącik w kieszonce. Gdy to już zrobimy, otrzymamy figurę, która z jednej strony będzie mieć małą dziurkę. I to właśnie w nią należy wdmuchać powietrze (oznaczona niebieską strzałką). Bryłę, która powstanie najlepiej wymodelować, aby różki były bardziej widoczne.


Takie bryły można wykonać w różnych rozmiarach i kolorach, wystarczy zamontować w nich kawałek sznurka i powiesić na choinkę.

środa, 14 listopada 2012

Odlewy gipsowe...

Trochę gipsu, woda i foremki - tyle jest potrzebne do wykonania odlewów z gipsu. Mogą to być przeróżne przedmioty - aniołki, domki, zwierzątka, kwiatki. Po wyschnięciu można je pomalować.

Z przygotowaniem gipsu jest trochę jak z gotowaniem. Można to robić na oko lub pilnować dokładnie proporcji. Powstała masa powinna mieć konsystencję kwaśnej śmietany i nie powinna mieć grudek.

Do przygotowania masy gipsowej polecany jest gips ceramiczny, jednak można do tego celu użyć także białego gipsu szpachlowego, który można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi. 

Foremki można kupić w większości sklepów internetowych, a także w sklepach plastycznych (czasami nawet w papierniczych).
Formą taką mogą być także przedmioty, których moglibyśmy nie podejrzewać o takie przeznaczenie. Do tego celu z powodzeniem można wykorzystać opakowanie po kalendarzach adwentowych z czekoladkami (oczywiście to plastikowe). We wgłębieniach znajdują się czekoladki o określonym kształcie, który możemy uzyskać w formie gipsowej.

Należy uważać na bąbelki powietrza, które mogą zeszpecić nam nasze dzieła. Przy mieszaniu masy dobrze jest nie robić tego zbyt energicznie, by jej nie napowietrzyć.

Gotowe prace trzeba tylko pozostawić do wyschnięcia, a później pozostaje już tylko je pomalować. Idealnie nadają się do tego farby akrylowe.

poniedziałek, 12 listopada 2012

Liście nakrapiane

Przy użyciu liści można wykonać nakrapiany obrazek, gdzie liście będą tworzyć białe miejsca.
Potrzebna nam będzie stara szczoteczka do zębów lub pędzel ze sztywnym włosiem. Na kartce kładziemy liście, moczymy szczoteczkę (pędzel) w farbie (najlepiej akwarelowej, która jest lżejsza niż plakatowa) i strząsamy z niej farbę palcem.
Trzeba przy tym kontrolować, w którym kierunku farba zacznie się wydostawać, gdyż zamiast na karce, może znaleźć się na naszym ubraniu lub czole :).


Bardzo fajne prace powstają, gdy wykonamy obrazek warstwowo - gdy na już wykonany obrazek położymy następny szablon i ponownie go "nakropimy" farbą.

piątek, 9 listopada 2012

Liście z szablonu

Jednym ze sposobów wykonania kolorowych jesiennych liści jest wykonanie ich za pomocą szablonu.
Wystarczy wydrukować (lub narysować) wzór liścia. Następnie wyciąć go wewnątrz kartki.


Tak przygotowany szablon wystarczy przyłożyć do kartki i za pomocą wacików albo gąbeczki nakładać farbę. Farbę w kolorach jesiennych najlepiej przygotować na palecie - wtedy łatwiej jest mieszasz barwy, co daje bardzo fajne efekty. Im więcej kolorów na waciku (gąbce), tym kolory płynniej układają się na liściu.
Tak przygotowane liście mogą posłużyć jako jesienna dekoracja na okno lub materiał do wykonania jesiennej ramki.