Prace plastyczne, prace techniczne, czyli wszystko to, co mogą stworzyć zręczne paluszki.

Nie musisz mieć wielu książek – wystarczy inspiracja, a pomysły pojawią się same.

środa, 30 marca 2011

Frottage

Jest to metoda należąca do grupy technik graficznych opierająca się na strukturze materiału.

Do wykonania pracy potrzebne nam będą materiały o zróżnicowanej fakturze - szkła ze wzorem, firanki, serwetki, kawałki drewna, a także kartka papieru i miękki ołówek.

Na kartce rysujemy sobie kontury przedmiotów, które będą tworzyć nasz obraz. Następnie podkładamy pod tak naszkicowane elementy materiał o określonej fakturze i zarysowujemy ten obszar miękkim ołówkiem. Na kartce zostanie wzór materiału.

Chociaż pracę można wykonać zwykłym ołówkiem HB, łatwiej będzie odrysować wzór miękkim. Możemy również tworzyć kolorowe prace, zarysowując poszczególne kolorowymi kredkami.

niedziela, 27 marca 2011

Wydzieranka

Jedną z najprostszych metod tworzenia prac przy użyciu resztek kolorowego papieru jest wydzieranka.

Często w trakcie tworzenia innych prac pozostaje nam pełno kawałków papieru, które trudno wykorzystać, ze względu na ich mały rozmiar. To właśnie one będą najlepiej się nadawać do tego typu prac - nie trzeba wówczas dokonywać zakupu papieru. Chyba, że nie mamy takich resztek.

Wystarczy naszkicować na kartce z bloku technicznego lub tekturce wzór, który będziemy wyklejać małymi kawałkami papieru kolorowego. Cieńszy papier może się nieestetycznie zwijać pod wpływem kleju.

piątek, 25 marca 2011

Kalkograf

Najlepszym tytułem dla prac wykonanych tą techniką jest "Widok nocą".

Do wykonania tej pracy potrzebna jest nam kartki papieru, kalka maszynowa lub ołówkowa (jeżeli mamy dwa kolory kalek - czarną i granatową możemy skomponować więcej ciekawych rzeczy) oraz nagrzane żelazko.

Z kalki wycinamy przedmioty, postacie, które mają znaleźć się na naszym obrazie. Kalkę można także marszczyć, zginać i miąć dzięki czemu uzyskamy na kartce ciekawą fakturę.

Następnie rozkładamy wszystkie elementy  na kartce - gładką częścią ku górze i przykrywamy czystą,  kartką. Jako tło możemy użyć całą kalkę, zaś niektóre elementy mogą być wycięte ze zwykłego papieru. Tak przygotowaną pracę zaprasowujemy nagrzanym żelazkiem. Tusz z kalki odbije się na kartce i powstanie nam nocny obraz.

Pracę możemy zaprasować przez szmatkę, ale musimy wiedzieć, że tusz może ją zabrudzić.

środa, 23 marca 2011

Quilling

Bardzo ładnie wyglądają wykonane tą metodą kwiaty. Ich kształt możemy dowolnie modelować i składać.
Trochę wprawy i dojdziemy do mistrzostwa.


Inne wykonane elementy możemy wykorzystać w kartkach.




niedziela, 20 marca 2011

Kartki na różne okazje...

Do wykonania większości kartek potrzebny jest papier, z którego wykonamy niezbędne elementy.

Oczywiście przyda się nam także trochę pomysłowości, nożyczki i dobry klej. Z klejem to bywa tak, że jak źle będzie nam przyklejał poszczególne elementy, to szybciej się zniechęcimy do dalszej pracy, a sama praca może dużo stracić na estetyce.



Do wykonania potrzebujemy jedynie papieru o różnej fakturze i kolorze.

poniedziałek, 14 marca 2011

Quilling

Bardzo ciekawa nazwa, a metoda pracy jak najbardziej pozwalająca na wykonanie pięknych prac.

Do wykonania prac niezbędne są paski kolorowego papieru, które zwijamy w sprężynki. Tak zwinięte, możemy modelować nadając im pożądany kształt - łezki, listka, trójkąta. Wykonane elementy możemy łączyć ze sobą, a następnie przykleić je do powierzchni.

Należy pamiętać o używaniu do tego odpowiedniego kleju, który nie będzie pozostawiał nieestetycznych zabrudzeń. W zestawach do quilingu znajduje się igła - służy ona do tworzenia spirali z papieru. Jednakże na początku możemy nawijać paski na patyczki od szaszłyków lub zwykłą wykałaczkę.

Ciekawe strony:
http://quillingowo.blox.pl/html



sobota, 12 marca 2011

Collage

Przy okazji temperowania kredek powstaje nam jeden z materiałów, który możemy wykorzystać w naszych pracach. Są to ostrużyny. Jednak nie wszystkie kredki mogą być źródłem tego materiału - ale to widać od razu.

Najlepiej wyglądają pojedyncze elementy wyklejone ostrużynami.




Do naszych prac można również wykorzystać inne elementy: koraliki, rafię, gotowe oczka, wstążka siatka. Stworzymy dzięki temu bardzo ciekawe kompozycje i wszystko zależy jedynie od naszej pomysłowości.

Collage

Collage polega na tworzeniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw.

Możemy do tego celu wykorzystać zarówno gotowe elementy, jak wszystko to, co mamy pod ręką - stare gazety, fotografie, kawałki tkanin, itp. Można połączyć je z tradycyjnymi technikami - tło może być po prostu namalowane farbami.

Co jest istotne? Dobór odpowiedniego kleju, aby nanoszone elementy trzymały się.

czwartek, 10 marca 2011

Origami

Składanie papieru według wzoru, aby wyszedł nam zakładany model, nie zawsze jest sprawą łatwą.

Sztuka origami wymaga przede wszystkim cierpliwości. Najlepiej modele wykonywać z osobą, która wie, jak składać papier wg oznaczeń w książce. Czasami pomocne mogą okazać się filmiki dostępne w sieci - łatwiej wówczas samemu wykonać model.

Gdy dojdziemy już do wprawy sztuka origami nie będzie dla nas miała żadnych tajemnic.

Na początku najlepiej wykonywać modele proste, stopniowo zwiększając poziom trudności. Unikniemy wówczas nerwów i zniszczonych kartek papieru po nieudanych poczynaniach.



 Strony z pomysłami:

http://www.origami.art.pl/
http://www.inspirander.pl/inspiracje/origami-dla-dzieci

środa, 9 marca 2011

Origami z kółek i kwadratów

Technika polega na składaniu i komponowaniu wieloelementowych modeli papierowych.
Modele te można wykonywać wg wzoru, jak i tworzyć je samodzielnie. W pierwszym przypadku uczymy się odwzorowywania, a w drugim kreatywności.
Do tworzenia modeli można wykorzystywać zarówno różnej wielkości koła, jak i kwadraty.





poniedziałek, 7 marca 2011

Papierowe cuda...

Papier... jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w pracach plastycznych.

Papier wynaleziono w Chinach. Prawdopodobnie był znany już w 8 roku p.n.e.- wskazują na to badania archeologiczne.
W skład papieru wchodzą włókna, głównie celulozowe oraz substancje klejące, wypełniające i barwiące. Swoją nazwę wziął od słowa "papirus".

W Polsce wytwory papierowe dzieli się zwyczajowo:
  • bibułka – do 28 g/m²
  • papier – 28-160 g/m²
  • karton – 160-315 g/m²
  • tektura – powyżej 315 g/m²
Posiadając informację  o gramaturze papieru, możemy przeznaczyć go w sposób odpowiedni swoich prac. Czasami, robiąc zakupy w sklepach internetowych mamy podaną właśnie informację o gramaturze. Jeżeli odpowiednio ją zinterpretujemy, będziemy wiedzieć, z jakim rodzajem papieru mamy do czynienia.